Zbieżność kół. Czym jest zbieżność kół?

wymiana opon
Opony letnie czy zimowe? Kiedy wymienić?
14 lutego 2020
opony zimowe
Prawidłowe ciśnienie w oponach zimowych
14 lutego 2020
Pokaż wszystkie

O zbieżność kół warto się zatroszczyć, szczególnie gdy zauważycie nienaturalne zachowanie samochodu podczas jazdy, objawiające się między innymi popularnym ściąganiem auta na bok. Wystarczy wizyta w serwisie, gdzie fachowcy sprawdzą ustawienie kół i wyregulują je do prawidłowych wartości, określonych wcześniej przez producenta samochodu.

Ustawianie zbieżności ma dwa aspekty. Pierwszym jest zadbanie o stan techniczny pojazdu. Zła geometria może przyczyniać się do powstawania uszkodzeń mechanicznych w samochodzie, co wiąże się często z kosztownymi naprawami. Drugim aspektem jest bezpieczeństwo. Dobre ustawienie zbieżności zapewnia optymalną przyczepność do drogi i pewne prowadzenie pojazdu.

Ustawianie zbieżności kół

Wielu kierowców zastanawia się, czy ustawianie zbieżności kół powinno odbywać się sezonowo, czy też w razie wystąpienia objawów, o których wspominaliśmy wcześniej. Nie ma reguły, określającej częstotliwość profilaktycznego sprawdzania zbieżności. Warto, okresowo, wykonać test w warsztacie, aby przekonać się, czy wszystkie parametry są poprawne. Bez wątpienia powinniście odwiedzić serwis po najechaniu na dużą dziurę w drodze, silnym uderzeniu w krawężnik lub po kolizji.

Do weryfikacji zbieżności muszą was skłonić również nienaturalne zachowania samochodu, a także utrudnione jego prowadzenie. Nie zawsze objawy te oznaczają kłopot z geometrią, mogą być również wynikiem uszkodzeń układu kierowniczego lub zawieszenia. Warto wówczas skontaktować się z profesjonalnym warsztatem, który przeprowadzi kontrolę zbieżności i ustali przyczynę zauważonych nieprawidłowości.

Zbieżność kół jak ustawić

Częstym pytaniem, pojawiającym się wśród kierowców, jest „zbieżność kół, jak ustawić ją samodzielnie”? Odpowiedź zawsze jest krótka – nie można ustawić geometrii w warunkach domowych. Warsztaty i profesjonalne serwisy dysponują specjalistycznym sprzętem, który umożliwia weryfikację zbieżności oraz zmianę ustawienia kół, zgodnie z wymaganiami określonymi przez producenta.

Drugą kwestią, wartą wyjaśnienia, jest geometria a zbieżność. Geometria jest pojęciem nadrzędnym, obejmującym kilka ustawień kół, w tym ich zbieżność. Wszystkie wartości geometryczne określane są przez producenta pojazdu i mogą obejmować między innymi: kąt wybiegu, kąt pochylenia koła czy ustawienia przegubu kulowego dolnego i górnego. Rodzaj poszczególnych parametrów zależny jest od typu pojazdu oraz zaleceń producenta.

Zbieżność kół jest istotna nie tylko ze względu na komfort prowadzenia auta, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo podróżowania. Warto sprawdzać ten parametr, szczególnie, gdy zauważacie nienaturalne zachowanie samochodu na drodze. Samodzielnie nie można zweryfikować zbieżności, konieczne jest więc udanie się do profesjonalnego serwisu, aby przeprowadzić kontrolę i wyregulować ustawienia, co warto zrobić niezwłocznie.

Call Now Button