Opony letnie czy zimowe? Kiedy wymienić?

kompresor sprężarka
Prawidłowe ciśnienie w oponach. Czemu jest ważne?
14 lutego 2020
Zbieżność kół. Czym jest zbieżność kół?
14 lutego 2020
Pokaż wszystkie
wymiana opon

Wymiana opon powinna być na stałe wpisana w kalendarz każdego odpowiedzialnego kierowcy. Ogumienie dobrane do pory roku, a przede wszystkim panujących warunków atmosferycznych, zapewnia bezpieczną i komfortową jazdę. Warto zadbać o wymianę opon w odpowiednim czasie, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze, szczególnie w sezonie zimowym.

Część kierowców zastanawia się często nad sensem zmiany opon, skoro jeszcze kilkadziesiąt lat temu podróżowano jedynie na jednym komplecie. Warto jednak wspomnieć, że lata badań i obserwacji wykazały, że najlepiej sprawdza się ogumienie sezonowe, produkowane ze specjalnych mieszanek gumy oraz z bieżnikiem dostosowanym do zimowych lub letnich warunków drogowych.

Opony letnie a opony zimowe

Opony letnie charakteryzują się doskonałą przyczepnością do drogi, nawet podczas deszczu. Pomaga w tym bieżnik, o odpowiednich nacięciach, a także mieszanka gumowa, która nie odkształca się w wysokich temperaturach. Gumy letnie sprawdzą się w warunkach wilgotnych i suchych, jednak poniżej temperatury +7 stopni, mogą twardnieć, zmniejszając tym samym komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Opony zimowe z kolei wykonane są z innej mieszanki, posiadają również głębszy bieżnik, zbudowany z wąskich rowków, które skutecznie rozpraszają wodę, a także stabilizują jazdę po śniegu. Surowiec, z jakiego wykonane są te opony, zachowuje swoje właściwości w niskich temperaturach. W tym przypadku granicą jest również +7 stopni Celsjusza. Poniżej tej wartości opony na śnieg zapewniają najlepszą przyczepność.

Kiedy wymiana opon?

Zastanawiając się, kiedy najlepiej wymienić opony, dobrze jest obserwować aktualną pogodę oraz prognozy synoptyków. Nie warto rezerwować wizyty w warsztacie już po pierwszym dniu, w którym temperatura osiągnęła wspomniane +7 stopni. Idealny czas na wymianę opon powinien być określony na podstawie tak zwanej średniej dobowej temperatury. Poczekajcie więc kilka dni, sprawdzając pogodę, i na tej podstawie podejmijcie decyzję o zmianie.

Zbyt szybka wymiana nie jest dobrym rozwiązaniem, przede wszystkim z uwagi na zmienność pogody. Jeśli zamierzacie założyć koła zimowe, wówczas warto odczekać kilka dni, aby zweryfikować, czy istotnie temperatura utrzymuje się na poziomie niższym niż +7 stopni. Będzie to sygnał, aby udać się do warsztatu.

Wymiana ogumienia powinna odbywać się w sytuacji, gdy temperatura od co najmniej kilku dni utrzymuje się na podobnym poziomie. Wówczas, aby zachować odpowiednią przyczepność opon i tym samym zapewnić bezpieczeństwo podróżowania, niezbędna jest wizyta w serwisie, podczas której wymienicie opony na te dostosowane do zbliżającej się pory roku.

Call Now Button