Prawidłowe ciśnienie w oponach zimowych

Zbieżność kół. Czym jest zbieżność kół?
14 lutego 2020
Dlaczego należy wymieniać opony na zimę?
14 lutego 2020
Pokaż wszystkie
opony zimowe

Wymieniając opony zimowe przed sezonem, dbamy przede wszystkim o ich jakość i kondycję techniczną. Aby spełniały swoją rolę, warto okresowo sprawdzać ciśnienie, które ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo podróżowania. Właściwy poziom ciśnienia przedłuża również czas użytkowania ogumienia, minimalizując ryzyko jego uszkodzenia.

Ciśnienie zwykle weryfikowane jest podczas wymiany opon, wykonywanej w zakładach wulkanizacyjnych. Część kierowców jednak, posiadając dwa komplety opon zamontowanych na felgach, samodzielnie podejmuje się ich wymiany. Warto pamiętać, aby sprawdzić ciśnienie w każdej oponie, uzupełniając powietrze do niezbędnego poziomu. To klucz do bezpieczeństwa!

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach określone jest przez producenta auta. Warto sprawdzić ten parametr, który zwykle umieszczony jest w instrukcji obsługi pojazdu, a także w różnych miejscach w samochodzie, między innymi w schowku, przy wlewie paliwa czy na listwie przy drzwiach. Każdy model opon również ma oznaczenie, informujące o optymalnym ciśnieniu. To bardzo ważne wskaźniki, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Otwarte natomiast pozostaje pytanie, jak często badać ciśnienie w oponach? Z pewnością nie wystarczy zweryfikować tej wartości przy wymianie ogumienia. Konieczna jest okresowa kontrola, wykonywana intensywniej podczas zmian temperatury. Wystarczy wyposażyć się manometr, którym szybko zmierzymy poziom ciśnienia w każdym kole. Pomocne są także stacje benzynowe lub warsztaty wulkanizacyjne, gdzie możemy poprosić o sprawdzenie ciśnienia.

Niskie ciśnienie w oponach

Niskie ciśnienie w oponach to problem wielu kierowców, wynikający ze zmiennych warunków atmosferycznych, nieszczelności opony czy też uszkodzenia wentyla. Niewielkie ciśnienie znacznie obniża także poziom bezpieczeństwa jazdy zimą. Błoto pośniegowe czy gołoledź mogą wywołać poślizg, a opony ze zbyt niskim poziomem ciśnienia, nie zapewniają odpowiedniej przyczepności, znacznie wydłużając drogę hamowania.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy występuje zbyt wysokie ciśnienie w oponach. Wówczas znacznemu zmniejszeniu ulega powierzchnia styku gumy z nawierzchnią, czyli spada tak zwana przyczepność opon. Dodatkowo, podczas uderzenia w krawężnik czy najechania na dziurę w drodze, łatwiej uszkodzić ogumienie, a elementy zawieszenia samochodu narażone są na wstrząsy, będące bezpośrednią przyczyną późniejszych awarii.

Opony na zimę wymagają właściwego dbania o ich stan techniczny, szczególnie jeśli mamy do czynienia ze zmianami temperatury. Jednym z parametrów, który należy okresowo kontrolować, jest poziom ciśnienia. Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczeństwo podróżowania, przedłużając żywotność ogumienia. Do oszacowania prawidłowego ciśnienia niezbędne są wartości podawane przez producenta pojazdu, a także te określone na użytkowanych oponach.

Call Now Button