Dlaczego należy wymieniać opony na zimę?

opony zimowe
Prawidłowe ciśnienie w oponach zimowych
14 lutego 2020
opony samochodowe
Opony bieżnikowane – czy to się opłaca?
14 lutego 2020
Pokaż wszystkie

Opony zimowe to nieodłączne wyposażenie samochodu, o które każdy kierowca powinien zadbać, mając na względzie swoje bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Wymiana ogumienia jest niezbędna, a czynnikiem wymagającym okresowej zmiany opon jest między innymi zróżnicowana konstrukcja gum letnich i zimowych.

Warto pamiętać, iż nie liczy się jedynie wymiana opon przed sezonem, ale także stan posiadanego ogumienia. Bieżnik powinien być odpowiedniej głębokości, a sama opona nie może nosić śladów zużycia czy uszkodzenia. Te parametry należy kontrolować przed każdym sezonem, aby bezpiecznie podróżować nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Bezpieczeństwo na drodze

Jak wspomnieliśmy, bezpieczeństwo na drodze to kluczowy argument, przemawiający za okresową wymianą opon. Ogumienie letnie nie jest dostosowane do jazdy w zimie, zmniejsza bowiem swoją przyczepność i nie gwarantuje stabilnego poruszania się po drogach. Oblodzenia, błoto, opady śniegu, duża wilgotność i przede wszystkim niska temperatura sprawiają, że guma letnia nie zapewni kierowcy bezpieczeństwa podczas jazdy. Z czego to wynika?

Przede wszystkim z konstrukcji samej opony oraz mieszanki, z której została wykonana. Surowce wykorzystywane do produkcji ogumienia letniego zachowują swe właściwości jedynie w dodatnich temperaturach. Gdy na zewnątrz pojawia się mróz, opona staje się twarda, zmniejszając między innymi swoją przyczepność i pogarszając komfort podróżowania. Nie bez znaczenia jest również konstrukcja bieżnika, który w wersji zimowej ma zupełnie inny wygląd.

Przyczepność na drodze

Przyczepność na drodze to jeden z ważniejszych elementów bezpiecznej jazdy samochodem, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak napisaliśmy powyżej, mieszanki stosowane do produkcji opon letnich nie sprawdzą się podczas mrozu, znacznie pogarszając wszelkie parametry bezpieczeństwa. Podobnie jest z samą konstrukcją opony, a konkretnie jej bieżnika.

Opady, niska temperatura oraz błoto pośniegowe wymagają odpowiednio wyrzeźbionego bieżnika, aby samochód stabilnie poruszał się po drodze. Opony zimowe posiadają bieżnik pokryty lamelami, które rozmieszczone są zwykle gęściej niż w przypadku gum letnich. Dzięki temu jazda zimą jest komfortowa, a opony nie tracą kontaktu z podłożem, pozwalając na ich użytkowanie nawet na śliskich nawierzchniach.

Okresowa wymiana opon jest koniecznością, niezależnie od rodzaju pojazdu, jaki posiadamy. Ogumienie zimowe zapewnia bezpieczeństwo podróżowania, co nabiera szczególnego znaczenia podczas opadów śniegu, czy znacznego spadku temperatury. Warto także zadbać o właściwą jakość opon, kontrolując ich stan techniczny oraz wysokość bieżnika.

Call Now Button