Prawidłowe ciśnienie w oponach. Czemu jest ważne?

łańcuchy na koła
Łańcuchy na koła. Kiedy stosować?
14 lutego 2020
wymiana opon
Opony letnie czy zimowe? Kiedy wymienić?
14 lutego 2020
Pokaż wszystkie
kompresor sprężarka

Prawidłowe ciśnienie opon jest niezwykle ważne, biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo podróżowania, niezależnie od pory roku. Parametr ten określany jest przez producenta samochodu i znajduje się w instrukcji obsługi pojazdu oraz w kilku miejscach w samochodzie np. w schowku.

Warto okresowo sprawdzać, czy ciśnienie w oponach utrzymuje się w granicznych wartościach, odpowiednich do waszego samochodu. Można wyposażyć się w manometr, który kupicie w każdym sklepie motoryzacyjnym lub też odwiedzić najbliższą stację paliw, na której znajdują się kompresory z możliwością pomiaru ciśnienia.

Przyczepność

Za przyczepność odpowiada nie tylko rodzaj opon czy ich stan techniczny, ale także prawidłowe ciśnienie. Zbyt wysoki parametr powoduje zmniejszenie powierzchni styku opony z nawierzchnią, przez co samochód może łatwiej wpaść w poślizg, a także znacznie wydłuża się droga hamowania.

Niskie ciśnienie opon jest równie niebezpieczne, powoduje bowiem trudności w prowadzeniu pojazdu, przede wszystkim podczas wykonywania manewrów. Zwiększa się także ryzyko wystrzału opony lub innego jej uszkodzenia. Parametr ten ma także bezpośredni wpływ na szybsze zużywanie podzespołów układu kierowniczego.

Zużycie opon

Nadmierne zużycie opon jest najczęściej wynikiem nieprawidłowego ciśnienia. Odkształcenia, zwiększone ryzyko uszkodzenia gumy to tylko dwa proste przykłady, obrazujące skutki, jakie może wywołać zaniedbanie kierowców w zakresie okresowej kontroli ciśnienia w oponach. Ogumienie łatwiej ulegnie zniszczeniu przy silnym uderzeniu w krawężnik, czy najechaniu na wyrwę w drodze.

Kiedy więc sprawdzać ciśnienie w oponach? Najlepiej robić to okresowo, a szczególnie, gdy na zewnątrz panuje zmienna temperatura. Niezbędne jest także skontrolowanie tego parametru po uderzeniu, czy najechaniu na dziurę. Jeśli zauważycie spadek ciśnienia, warto zweryfikować stan wentyli, które są częstą przyczyną uchodzenia powietrza z kół.

Dbałość o bezpieczeństwo jazdy to nie tylko okresowe sprawdzanie stanu technicznego samochodu czy sezonowa wymiana kół. Jednym z kluczowych elementów jest także regularna kontrola ciśnienia w oponach. Zbyt niskie lub nadmiernie wysokie ciśnienie przyczynia się bezpośrednio do zmniejszenia przyczepności kół, przyczyniając się także do ich szybszego zużycia.

Call Now Button