Łańcuchy na koła. Kiedy stosować?

opona bez powietrza
Zestaw naprawczy. Czym jest koło zapasowe w sprayu?
14 lutego 2020
kompresor sprężarka
Prawidłowe ciśnienie w oponach. Czemu jest ważne?
14 lutego 2020
Pokaż wszystkie
łańcuchy na koła

Łańcuchy na koła są jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego samochodu, którym chcemy poruszać się po śliskich i ośnieżonych drogach. Sprawdzają się w szczególności w terenie górskim lub w miejscach, w których zalega gruba pokrywa śnieżna. Warto także pamiętać, iż na niektórych drogach istnieje wymóg używania łańcuchów, o czym informują znaki umieszczone tuż przed wjazdem na tego rodzaju szosę.

Łańcuchy śniegowe powinny być dobrane do rodzaju pojazdu, aby nie uszkodzić elementów karoserii czy systemów kontroli trakcji. Istotna jest przede wszystkim grubość łańcuchów. Należy również pamiętać, aby zdjąć łańcuch tuż po zjeździe na asfaltową drogę. Jest to istotne ze względu na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Kiedy można używać łańcuchów?

Kiedy stosować łańcuchy na koła?

Kwestia, kiedy stosować łańcuchy na koła, nie jest uregulowana w polskim systemie prawnym, trudno więc szukać odniesień do tego tematu w kodeksie drogowym. Obowiązuje w tym przypadku zasada bezpieczeństwa. Jeśli wjeżdżacie na drogę, na której zalega śnieg lub widoczna jest śliska warstwa ubitego błota, wówczas warto założyć łańcuchy. Samochody ciężarowe, poruszające się w górskich warunkach, powinny być wyposażone w łańcuchy, aby bez trudu pokonywać wzniesienia.

Należy jednak wiedzieć, że łańcuchy należy zdjąć tuż po zjechaniu z oblodzonej drogi. Dalsza podróż z tym wyposażeniem znacznie zmniejszy komfort jazdy, a także bezpieczeństwo. Zakładając łańcuchy, pamiętajcie, aby nie przekraczać 50 km/h oraz unikać gwałtownych manewrów na drodze, co może spowodować uszkodzenie metalowych elementów i zniszczenie karoserii pojazdu.

Oblodzenie dróg

Oblodzenie dróg jest jedną z przyczyn, z powodu której sięgamy po łańcuchy na koła. Nie stosujcie ich jednak tam, gdzie jest to zbędne, a ostrożna jazda, opony zimowe i zmniejszenie prędkości w zupełności wystarczą, by podróżować bezpiecznie. W niektórych miejscach spotkacie okresowo ustawiane znaki, informujące o konieczności założenia łańcuchów. Najczęściej tego typu oznaczenia można zauważyć w górach, po intensywnych opadach śniegu.

Wiele osób sądzi, że alternatywą dla łańcuchów, zwiększającą znacznie bezpieczeństwo podróżowania zimą, są opony z kolcami. To jednak mylne przekonanie, ponieważ w Polsce używanie tego rodzaju ogumienia nie jest dozwolone, poza wyjątkami określonymi w przepisach. Opony kolcowane są natomiast zalecane w niektórych krajach europejskich, w których zamarzające błoto pośniegowe oraz wielomiesięczna zima, uniemożliwiają podróżowanie samochodem. Do państw tych należą między innymi: Finlandia, Szwecja, Norwegia i Szwajcaria.

Łańcuchy śniegowe pozwalają na bezpieczną jazdę po drogach, na których znajduje się oblodzona warstwa śniegu. Warto jednak pamiętać, aby stosować łańcuchy jedynie tam, gdzie jest to rzeczywiście konieczne. Mimo iż przepisy nie precyzują dokładnie zasad używania łańcuchów, trzeba korzystać z zasady bezpieczeństwa na drodze, obserwując między innymi stan nawierzchni czy intensywność opadów śniegu. Dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję o użyciu łańcuchów.

Call Now Button