Oznaczenia na oponach – jak je odczytywać?

spalanie paliwa
Jak opony wpływają na spalanie paliwa?
14 lutego 2020
co ile należy wymieniać opony
Żywotność opon – co ile należy wymieniać opony?
26 października 2022
Pokaż wszystkie

Oznaczenia na oponach to wiele różnego rodzaju cyfr i liter, które przeciętnemu użytkownikowi samochodu niewiele mówią. Warto jednak poświęcić chwilę i sprawdzić, co dane liczby oznaczają, aby wiedzieć, jakie opony pasują do naszego samochodu najlepiej. Lekturę dobrze jest rozpocząć od instrukcji producenta pojazdu, w której wskazano rozmiar oraz inne parametry ogumienia.

Oznaczenie opon ma swoje uzasadnienie, przede wszystkim w możliwości łatwego dopasowania gum do konkretnego auta. Zwykle skupiamy się na wartościach podstawowych, którymi są szerokość opony, profil, konstrukcja oraz średnica felgi. Na bocznej stronie gumy znajduje się o wiele więcej istotnych informacji, z którymi dobrze jest się zapoznać.

Opony oznaczenia

Wszystkie opony oznaczenia mają umieszczone po bocznej stronie koła. Zaczynając od najbardziej podstawowych informacji, wskazuje się przede wszystkim producenta. Kolejnym elementem jest nazwa opony, czyli określenie modelu przez wytwórcę. Następną wartością jest rozmiar, przybierający na przykład takie oznaczenie: 205/55R16, które mówi, że opona ma szerokość 205 mm, profil (wysokość) wynosi 55%, R – konstrukcja radialna, 16 z kolei wskazuje szerokość felgi, na której może być zamontowana.

Dodatkowymi oznaczeniami są indeks nośności oraz wyrażony literą indeks prędkości. Spotkamy również oznakowanie międzynarodowe, kod producenta, z którego odczytać można datę produkcji ogumienia. Nabiera to szczególnego znaczenia, jeśli chcemy sprawdzić dokładnie wiek opon. Warto również zwrócić uwagę na wskaźnik dopuszczalnego zużycia bieżnika.

Oznaczenia opon samochodowych

Oznaczenia opon samochodowych informują kierowcę o wielu istotnych parametrach ogumienia. Na ich podstawie można oszacować nie tylko wiek opon, ale także ich przeznaczenie i kompatybilność z posiadanym modelem samochodu. Wymieniając opony sezonowo, warto również sprawdzić, czy korzystamy z wersji zimowych czy letnich. W tym zakresie również przydatne będą oznaczenia, umieszczane z boku opony.

Oznaczenie opon zimowych jest bardzo proste w identyfikacji. To znak graficzny, przedstawiający górę ze śnieżynką. Jeśli tego rodzaju piktogram znajduje się na bocznej części gumy, możemy mieć pewność, iż jest to model zimowy. Zupełnie odmienne są oznaczenia opon całorocznych. O takim przeznaczeniu ogumienia informuje napis „All season” i ewentualnie grafika. Najczęściej spotykane są napisy w języku angielskim.

Aby wybrać odpowiednie opony, warto znać oznaczenia, które pojawiają się na jej bocznej stronie. Mimo iż na pierwszy rzut oka wyglądają jak nic nieznaczący ciąg cyfr i liter, w konsekwencji okazuje się, że to proste do odczytania informacje. Kierowcę powinny interesować najważniejsze parametry, jednak warto wiedzieć, jak odszyfrować także pozostałe wartości.

Call Now Button