Jak opony wpływają na spalanie paliwa?

opony samochodowe
Opony bieżnikowane – czy to się opłaca?
14 lutego 2020
Oznaczenia na oponach – jak je odczytywać?
14 lutego 2020
Pokaż wszystkie
spalanie paliwa

Spalanie paliwa to jeden z tych parametrów, który kierowcy obserwują wyjątkowo często. Trudno się dziwić, bowiem uzyskana wartość bezpośrednio przekłada się na koszty, które ponosimy w związku z eksploatacją pojazdu. W pierwszej kolejności staramy się jeździć ekonomicznie, dostosowując choćby prędkość i dynamikę prowadzenia auta do optymalnego poziomu. Często zapominamy, że znaczący wpływ na spalanie mają także opony.

Można pomyśleć, że łączenie opon z wydatkami na paliwo to niezbyt dobre zestawienie. Warto jednak zastanowić się nad tym głębiej, szczególnie jeśli po zmianie opon średnie spalanie auta wzrosło. W takiej sytuacji pierwszym krokiem jest weryfikacja zamontowanych opon, na których znajdziecie niezbędne informacje, odnoszące się do efektywności paliwowej. Jak to sprawdzić?

Zużycie paliwa

Zwiększone zużycie paliwa, jak wspomnieliśmy, nie musi być związane ze zmianą stylu jazdy na mniej ekonomiczny, czy pokonywaniu tras przede wszystkim w mieście. Te zachowania oczywiście mają niebagatelny wpływ na spalanie, jednak warto również zwrócić uwagę na opony, które zamontowaliśmy w samochodzie.

Każda z gum posiada etykietę, na której znajdują się istotne informacje na temat między innymi spalania. Poza wartościami dotyczącymi rozmiaru, czy hałasu, producenci określają tak zwaną efektywność paliwową. Wskaźnik ten można porównać do sprzętu elektronicznego, który również znakowany jest literami, określającymi klasę energetyczną lodówki, pralki czy telewizora. Najlepszym rozwiązaniem jest ogumienie kategorii A. Wybierając tego rodzaju opony, zyskujemy produkt o wysokiej efektywności paliwowej.

Kalkulator paliwowy

Popularny wśród kierowców kalkulator paliwowy pozwoli na określenie średniego spalania na 100 km. Wyliczenia uwzględniają przede wszystkim cenę paliwa, ilość zużytych litrów, a także długość trasy. Kalkulator spalania paliwa nie bierze pod uwagę ważnego czynnika, jakim są opony. Warto skorzystać z tego rozwiązania przed wymianą opon, a następnie wykonać obliczenia ponownie, już po zamontowaniu nowego ogumienia. Dzięki temu prostemu testowi można zweryfikować poziom spalania z uwzględnieniem rodzaju posiadanych opon.

Należy wspomnieć, iż na poziom spalania ma znaczenie nie tylko kategoria opony, ale także jej wielkość, rodzaj bieżnika, ciśnienie w kołach czy stan techniczny. Szerokość opony a spalanie to również istotna zależność, bowiem węższe ogumienie znacząco zmniejsza tak zwane opory aerodynamiczne, które przekładają się zużycie benzyny, oleju napędowego czy też gazu.

Rzetelne obliczanie spalania paliwa powinno się odbywać w zbliżonych warunkach, które później można ze sobą zestawić. Warto dokonać pomiarów przed zmianą opon, co najmniej kilkukrotnie, a następnie po założeniu nowego ogumienia. Porównanie tych wartości pozwoli na ocenę, czy posiadane opony znacząco wpływają na poziom spalania paliwa. Decydując się na zakup nowego ogumienia, należy pamiętać o produktach klasy A, które pozwalają na optymalizację ekonomiczną kosztów eksploatacji samochodu.

Call Now Button