Żywotność opon – co ile należy wymieniać opony?

Oznaczenia na oponach – jak je odczytywać?
14 lutego 2020
Czym jest wyważanie kół
Czym jest wyważanie kół?
26 października 2022
Pokaż wszystkie
co ile należy wymieniać opony

Opony są elementem, który ma kluczowe znaczenie jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i przyczepność do drogi. Wiele osób bagatelizuje to jednak i nie przykłada zbyt dużej wagi do ich regularnego serwisu i wymiany. Warto jednak wiedzieć kiedy należy wymienić opony na nowe i jakie elementy wpływają na ich zużycie.

Co jest ważniejsze – bieżnik opon czy ich wiek?

Problem z oponami jest taki, że nie ma przepisów, które mówiłyby o ich żywotności. Osoby, które planują zakupić opony używane lub mają swoje już kilkuletnie opony, wciąż w dobrym stanie, zastanawiają się jak długo mogą im służyć. To zależy. Jednak przyjęto, że jeżeli chodzi o właściwości ogumienia to opona nie powinna być starsza niż 10 lat od daty produkcji. Stara opona, która nawet nie była użytkowana, nie ma takich właściwości trakcyjnych i stanowi realne zagrożenie dla kierowcy. 

Jeżeli chodzi natomiast o kwestie użytkowe opony, to najważniejszą zasadą jest regularne sprawdzanie ich stanu. Kluczowe są tutaj także wrażenia podczas jazdy. To najprostszy sposób na ocenę czy wszystko jest w porządku. Jeżeli auto płynie po drodze i nie odczuwasz żadnych wibracji czy innego rodzaju zakłóceń, to Twoje opony są najprawdopodobniej w dobrym stanie. 

Jaką wysokość bieżnika powinny mieć opony?

Kolejną kwestią, którą powinno się regularnie sprawdzać jest wysokość bieżnika w oponie. Przepisy określają minimalną wymaganą na wysokości 1,6 mm. Jednak producenci ogumienia sugerują, że jest to zdecydowanie zbyt mało, aby zachować dobrą przyczepność szczególnie jeżeli chodzi o trudne warunki pogodowe i śliską nawierzchnię. W przypadku ogumienia letniego sugeruje się, że opona powinna mieć 3-4 mm bieżnik, a w przypadku opon zimowych absolutne minimum to 4 mm.

Bieżnik można zmierzyć samodzielnie za pomocą specjalnego miernika lub poprosić o to podczas sezonowej wymiany opon na wulkanizacji. 

Co ma wpływ na żywotność opony?

Na żywotność opon wpływ ma kilka istotnych czynników. Przede wszystkim warto podkreślić, że dobrej jakości opony będą zużywały się zdecydowanie wolniej. Wynika to z ich zwiększonej odporności na ścieranie. Poza tym istotne jest aby opony były odpowiednio dobrane do danego modelu samochodu. Nie bez znaczenia pozostaje także ich sezonowa wymiana. W momencie, kiedy użytkowane są zgodnie z przeznaczeniem zużywają się zdecydowanie wolniej. 

Podczas sezonowej wymiany na wulkanizacji warto zadbać także o ich wyważenie i sprawdzenie poziomu ciśnienia. Sugeruje się też regularną rotację pomiędzy osiami. Opony tylne zwykle zużywają się szybciej niż te z przodu.

Na zużycie opon wpływ ma także styl jazdy kierowcy i to po jakich trasach się porusza. Kierowca, który jeździ spokojnie, nie rusza dynamicznie i nie hamuje gwałtownie, zdecydowanie dłużej pocieszy się dobrej jakości oponami, niż ten, który jeździ dynamicznie. Inne zużycie będzie miało także miejsce w mieście, a inne na górskich drogach.

Aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo warto zwrócić uwagę na regularną kontrolę stanu ogumienia i wymieniać je zawsze wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba.  

Call Now Button