Opony nowe czy używane?

Opony całoroczne czy sezonowe – co wybrać?
12 stycznia 2023
Felgi stalowe czy aluminiowe – które wybrać?
7 marca 2023
Pokaż wszystkie
opony asymetryczne

Każdego roku kierowcy przynajmniej dwa razy zastanawiają się nad stanem opon w samochodzie. Trzeba tę kwestię weryfikować regularnie, ponieważ od tego, w jakiej kondycji są nasze opony, uzależnione będzie bezpieczeństwo jazdy. Stan ogumienia przekłada się także na komfort akustyczny. Przede wszystkim będziemy musieli się jednak zastanowić nad tym, czy kupować nowe opony, czy zdecydować się na używane. W obydwu przypadkach są wady i zalety takich wyborów.

Sytuacją alarmową powinna być dla kierowców nie ta, gdy jesteśmy zatrzymani do kontroli drogowej i wlepiony jest mandat, ponieważ bieżnika już praktycznie nie ma. Najważniejsze, aby podczas wymiany opon specjalista sprawdził stan ogumienia. Wtedy podejmujemy decyzję, czy kupować nowe, czy używane opony. Wybór będzie spory. Producentów jest dużo. Musimy więc coś o nich wiedzieć lub kierować się rekomendacjami specjalistów no i trzeba przeanalizować budżet domowy, lub firmowy.

Nowe opony zawsze przeważają nad używanymi?

Dużo osób odruchowo będzie szukać nowych opon i na pewno jest to odruch bardzo racjonalny i rekomendowany. Najważniejszą zaletą takich zakupów jest w końcu to, że są to opony nowe. W takiej sytuacji nie musimy się zastanawiać nad tym czy były:

  • bieżnikowane;
  • podziurawione, a potem naprawiane.

Co prawda nowa zawsze będzie droższa, ale jest to najlepszy wybór, jeżeli samochód nie jest eksploatowany bardzo intensywnie. Przede wszystkim dużą zaletą, jeżeli kupujemy opony nowe będzie gwarancja, którą otrzymujemy od producenta. Okazuje się też, że nawet często można trafić na promocje i wówczas na komplecie opon można zaoszczędzić nawet 200 zł. Poza tym w przypadku opon nowych nie musimy się martwić tym, że nie do końca znany jest poziom eksploatacji, co może wpłynąć na szybsze uszkodzenie opony. Nowe opony zawsze mają lepszą przyczepność, sprawnie odprowadzają wodę, no i zagwarantują nam krótszą drogę hamowania.

Atrybuty i wady opon używanych

W przypadku opon, które przez jakiś czas były eksploatowane, sprawa zakupu nie wygląda też znowu tak czarno-biało jakby można się było spodziewać na pierwszy rzut oka. Tak naprawdę może to być bardzo dobra alternatywa dla tych kierowców, którzy szukają oszczędności. Szkopuł w tym, że trzeba wiedzieć, w jaki sposób kupować opony używane, aby nie “naciąć się” na ogumienie, które nadaje się tylko na śmietnik. Na szczęście na przykład na portalach aukcyjnych mamy dostęp do wielu ofert. Zaletą takiego zakupu jest więc to, że możemy wybrać opony lepszych marek, dzięki czemu będą ulegały wolniejszemu zużyciu. Te od tych cenionych producentów, nawet jeżeli pochodzą z drugiej ręki, mogą mieć lepszą efektywność paliwową. Poza tym opony używane produkcji znanych marek to wyższe bezpieczeństwo w przypadku przyczepności.

Minusem jednak przy takich transakcjach jest trudność zweryfikowania w 100 procentach historii użytkowania. Poza tym możemy trafić na opony, które mają wady ukryte. To, co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji, to przede wszystkim sprawdzić wysokość bieżnika. Wystarczy użycie suwmiarki, przy czym trzeba odróżniać głębokość bieżnika w przypadku opon letnich i zimowych.

Call Now Button