Opony całoroczne czy sezonowe – co wybrać?

opony zimowe
Jak przygotować swoje auto do zimy?
12 stycznia 2023
opony asymetryczne
Opony nowe czy używane?
7 marca 2023
Pokaż wszystkie

Bezpieczeństwo kierowców zaczyna się od prawidłowego ogumienia w samochodzie. Do wyboru właściciele samochodów mają opony sezonowe oraz uniwersalne – całoroczne. Które z nich są najlepszym wyborem? To zależy. Aby podjąć dobrą dla nas decyzję, trzeba najpierw przemyśleć, jakie właściwości mają oba typy opon.

Pomiędzy oponami zimowymi, letnimi a całorocznymi jest jedna zasadnicza różnica – skład mieszanki, z jakiej zostały wykonane. Która z nich sprawdza się najlepiej? Tu także pojawia się wiele czynników zmiennych. Warto na początek zwrócić uwagę na różnice w konstrukcji poszczególnych rodzajów opon.

Konstrukcja opon zimowych i letnich

Ogumienie dedykowane na zimę musi być odpowiednio elastyczne, by zagwarantować najlepszą przyczepność na różnorodnej nawierzchni. Opony zimowe produkowane są z mieszanki syntetycznego kauczuku i krzemu. Ich bieżnik posiada o wiele więcej lameli niż opony letnie oraz szerokie rowki – to gwarantuje oponom lepsze odprowadzanie wody i błota pośniegowego, dzięki czemu samochód nie ślizga się i nie zakopuje na ośnieżonej nawierzchni.

Opony letnie użytkowane powinny być wyłącznie w okresie wiosennym i letnim, ponieważ nie mają one aż takiej elastyczności, jak opony zimowe. Do ich produkcji stosuje się kauczuk syntetyczny oraz sadzę. Wizualnie wyróżniają się lekko zaokrąglonymi brzegami, niższym bieżnikiem i mniejszą ilością lameli.

Opony całoroczne, czy sezonowe – na które się zdecydować?

Wyprodukowanie opon, które będą nadawały się do jazdy w każdej temperaturze powietrza i w różnych warunkach atmosferycznych to złożony proces – wielosezonowe ogumienie nigdy nie da nam gwarancji takiego samego bezpieczeństwa, jak właściwości opon dedykowanych do użytku w konkretnej porze roku. Konstrukcja opon całorocznych polega na pewnych kompromisach i przez to w porównaniach do modeli letnich i zimowych nie będą wykazywały podobnych wyników.

Jeśli zastanawiamy się, które z opon wybrać – całoroczne czy sezonowe – w odpowiedzi pomóc nam może to, w jaki sposób użytkujemy samochód na co dzień: jakie dystanse pokonujemy i czy są to trasy miejskie, czy długie wyjazdy.

Opony całoroczne sprawdzą się w przypadku kierowców, którzy jeżdżą głównie po mieście, gdzie w sezonie zimowym zarządca dróg na bieżąco je odśnieża, a ze względu na charakterystykę tras, nie jeździmy z dużą prędkością i na dalekich dystansach.

Natomiast jeśli pokonujemy dużo kilometrów w ciągu roku (ponad 10 tysięcy km), wielokrotnie wyjeżdżamy poza tereny miejskie i lubimy przy tym raczej sportowy, dynamiczny styl jazdy – bezpieczniej dla nas i dla innych będzie wybrać opony sezonowe, które w ekstremalnych warunkach osiągają lepsze wyniki.

Call Now Button