Felgi stalowe czy aluminiowe – które wybrać?

opony asymetryczne
Opony nowe czy używane?
7 marca 2023
oznaczenia na oponach
Jak odpowiednio dobrać oponę do felgi?
7 marca 2023
Pokaż wszystkie

Decyzja o wyborze felg stalowych albo aluminiowych może nam się czasami kojarzyć tylko i wyłącznie z kwestiami estetycznymi. Kluczowe są jednak tu także względy praktyczne, przy czym narosło trochę mitów na temat tego, jakie są wady i zalety obydwu rodzajów felg. Na pewno też przy wyborze takich produktów niejednokrotnie znaczenie mają indywidualne preferencje lub nawet przyzwyczajenia.

Czy tylko felgi aluminiowe mogą zagwarantować naszemu pojazdowi drapieżny wygląd? A może właściwie dobrany kolor felg stalowych także zapewni typowo sportowy look? Wybierając poszczególny rodzaj felg, powinniśmy na pewno zwracać uwagę na kwestie ekonomiczne. Poza tym nie bez znaczenia jest stan nawierzchni, po których będziemy jeździć, a te jak wiadomo, w polskich miastach pozostawiają wiele do życzenia.

Felgi aluminiowe to nie tylko eleganckie koła

Nikomu nie trzeba sobie dokładnie tłumaczyć, że coraz bardziej popularne “alusy” gwarantują po prostu świetny wygląd. Nie zapominajmy jednak o tym, że felgi aluminiowe to także lepsze funkcjonowanie samochodu. Każdy mechanik potwierdzi nam, że dobrze dopasowane felgi będą wpływać na:

  • sztywność kół;
  • funkcjonowanie zawieszenia.

Okazuje się, że felgi będą wpływać nawet na układ hamulcowy. Jeżeli więc wybierzemy produkty od dobrego producenta, to możemy sobie także zapewnić większy komfort jazdy i bezpieczeństwo. Jednocześnie też warto raz na zawsze zerwać z mitem, który mówi, że felgi aluminiowe będą zawsze lżejsze od stalowych. Rzeczywiście optycznie wyglądają one na lżejsze. Jednocześnie jednak pamiętajmy o tym, że jeżeli produkuje się felgi aluminiowe, które mają mniejsze rozmiary, to w procesie produkcyjnym wykorzystuje się więcej materiału. Dzięki temu uzyskuje się zalecaną trwałość produktu.

W konsekwencji więc niejednokrotnie alufelgi mogą mieć nawet większy ciężar, aniżeli u modeli wykonanych ze stali. Nieprawdą jest także, że aluminiowe felgi będą bardziej podatne na mechaniczne uszkodzenia. Prawdą jest natomiast, że mają bardziej elastyczną konstrukcję. W ten sposób mogą lepiej absorbować nacisk, co w pewnym zakresie chroni felgę przed występowaniem uszkodzeń. Aluminium będzie więc trwalsze i odkształcenia na takich felgach nie pojawią się tak szybko jak na stalowych.

Felgi stalowe nie tak kosztowne przy naprawie

To, co najczęściej możemy zauważyć w przypadku polskich kierowców, to decyzja o zakupie dwóch kompletów. Nie bez znaczenia jest specyfika naszego klimatu. Jesienią zakładamy felgi stalowe, a gdy przychodzi wiosna, zmieniamy je na alufelgi. Zimą, gdy jest ślisko, siłą rzeczy może dochodzić szybciej do różnych kolizji i otarć parkingowych. Śnieg, lód i woda wpływają negatywnie na nawierzchnię ulic. W konsekwencji pojawiają się dziury, które nie zawsze widać i szybciej można uszkodzić felgę.

Biorąc pod uwagę kosztowne naprawy, zawsze więcej będzie nas wynosić naprawa aluminiowych, aniżeli wtedy, gdy naprawie takiej trzeba poddać felgi stalowe używane. Jednocześnie też widać pewną tendencję nawet typowo modową, jeżeli chodzi o wykorzystanie stalowych felg. Wielu kierowców rezygnuje z zakładania kołpaków i maluje felgi na oryginalne kolory. Takie koło może wyglądać rzeczywiście efektownie.

Call Now Button