Jak przygotować swoje auto do zimy?

opony samochodowe
Jak poznać zużycie opon?
12 stycznia 2023
Opony całoroczne czy sezonowe – co wybrać?
12 stycznia 2023
Pokaż wszystkie
opony zimowe

Niekorzystne, zimowe warunki atmosferyczne nie ułatwiają jazdy samochodem – ujemna temperatura powietrza oraz opady marznącego deszczu i śniegu wymagają dobrego przygotowania kierowców do każdej trasy. Warto zrobić to jednak zanim zima na dobre się rozkręci, aby czekające nas nieprzyjemności nie wpłynęły na bezpieczeństwo jazdy.

Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć, to wymiana opon letnich na zimowe oraz sprawdzenie stanu akumulatora – to podstawa, dzięki której powinniśmy w zimowy dzień dojechać do celu.

Oprócz tych dwóch czynności, co jeszcze powinniśmy zrobić przed zimą?

Zabezpieczenie uszczelek przed zmrożeniem

Gdy parkujemy samochód “pod chmurką” przy niskich temperaturach zewnętrznych, po całej nocy może się okazać, że uszczelki w samochodzie … zamarzną. Może to powodować problemy z otwarciem szyb w sytuacji, kiedy będzie to konieczne lub nawet otwarciem drzwi w samochodzie. Aby takiej sytuacji uniknąć, warto uszczelki od czasu do czasu posmarować silikonem – możemy go użyć do gum wokół szyb samochodowych, klapy bagażnika oraz drzwi. Silikon taki nie pozostawia tłustego filmu na smarowanej powierzchni oraz zmiękcza stare uszczelki, dzięki czemu dłużej zachowują swoją elastyczność.

Zimowa ochrona szyb

Gdy podróżujemy samochodem w zimowych warunkach, przednia szyba ulega zabrudzeniom o wiele częściej, niż latem – dlatego też znacznie częściej korzystamy wtedy z płynu do spryskiwaczy. Musimy pamiętać, aby w sezonie zimowym wymienić letni płyn na wersję zimową – ta zdecydowanie lepiej usuwa błoto pośniegowe oraz sól bez pozostawiania zacieków i co najważniejsze: nie zamarznie w dyszach spryskiwaczy lub na wycieraczkach.

Wyposażenie samochodu przydatne zimą

Podczas zimowych wyjazdów samochodowych, zwłaszcza do pracy, warto wyposażyć samochód w kilka przydatnych akcesoriów, które ułatwią nam funkcjonowanie w zimie jako kierowca samochodu:

  • skrobaczka do szyb, na wypadek postoju na parkingu podczas ujemnej temperatury (parkowanie na zewnątrz podczas 8 godzin pracy wymaga najczęściej odszraniania samochodu),
  • miotełka do usuwania nadmiaru śniegu, który zdąży spaść podczas postoju samochodu,
  • odmrażacz do zamków (możliwe, że właśnie dzięki niemu nie spóźnisz się do pracy),
  • koło zapasowe i komplet łańcuchów – przyda się przede wszystkim, gdy jedziemy w trudny, zaśnieżony teren, np. na wyjazd w góry,

komplet żarówek zapasowych – w przypadku awarii oświetlenia, jazda po zmroku może być bardzo ryzykowna.

Call Now Button