Jak poznać zużycie opon?

Jakie są najczęstsze uszkodzenia opon?
12 stycznia 2023
opony zimowe
Jak przygotować swoje auto do zimy?
12 stycznia 2023
Pokaż wszystkie
opony samochodowe

Wraz z dłuższym użytkowaniem opon zmienia się wyraźnie ich wygląd. Warto mieć na uwadze, że od stopnia tych zmian zależy bezpieczeństwo kierującego oraz innych uczestników ruchu. Dlatego też powinniśmy regularnie sprawdzać stan ogumienia w swoim pojeździe i wymieniać opony, które nie nadają się do dalszej eksploatacji.

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie opony uważa się za zużyte? Za takie można uznać ogumienie, którego uszkodzenia uniemożliwiają kierowcy dalszą jazdę, jest sparciałe z racji przekroczenia daty przydatności do użytkowania oraz takie, w którym wysokość bieżnika osiągnęła wartość minimalną.

Opony ze zdartym bieżnikiem od zewnętrznej strony nie gwarantują już bezpieczeństwa na drodze – są niezwykle podatne na tzw. aquaplaning podczas deszczowej pogody, a ten może nieść ze sobą bardzo tragiczne skutki. Minimalna wysokość bieżnika w oponach, którą dopuszczają przepisy, to 1,6 mm – pamiętajmy jednak, że to minimum w niewielkim stopniu zapewni przyczepność naszym oponom.

Umownie przyjmuje się, że opon nie powinno się użytkować po upływie 10 lat od daty ich produkcji – informację o tym, kiedy zostały wyprodukowane, można znaleźć na boku opony, oznaczoną skrótem DOT.

Jak wyglądają opony, które nie nadają się do dalszego użytkowania?

Na co dzień warto samodzielnie weryfikować stan bieżnika i bocznych krawędzi opon. Jednak niektóre uszkodzenia i nadmierne zużycie ogumienia może dotyczyć wewnętrznych stron opony i nie zawsze jest zauważalne na pierwszy rzut oka – dlatego dobrze jest przynajmniej raz w sezonie weryfikować stan ogumienia u specjalisty.

Jakie fizyczne cechy świadczą o zużyciu opony?

  • wytarty bieżnik poniżej 1,6 milimetra wysokości,
  • przecięcia, rozdarcia i pęknięcia opon,
  • sparciała, rozwarstwiająca się guma,
  • uszkodzenia osnowy powodujące wybrzuszenia na boku opony,
  • plamy, odparzenia wewnątrz opony,
  • odklejanie się bieżnika,
  • deformacja elementów, na których montuje się oponę na feldze.

Taka kontrola stanu opon pozwala nam zapobiegać wszelkim niespodziankom, które mogą wpływać znacząco na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Dobrze jest więc przynajmniej przed każdą dłuższą podróżą sprawdzić dokładnie stan ogumienia w samochodzie – weryfikacja poziomu ciśnienia i wysokości bieżnika to zupełne minimum.

A jeśli zauważymy którykolwiek z fizycznych oznak zużycia opon, powinniśmy niezwłocznie udać się do profesjonalnego serwisu. Wulkanizator fachowym okiem oceni ogumienie i podpowie nam, jak dbać o opony w przyszłości.

Call Now Button