Jak odpowiednio dobrać oponę do felgi?

Felgi stalowe czy aluminiowe – które wybrać?
7 marca 2023
Co zrobić ze zużytymi oponami?
7 marca 2023
Pokaż wszystkie
oznaczenia na oponach

Samochód to nie tylko środek lokomocji. Chcemy, aby prezentował się dobrze. Cechą charakterystyczną aut osobowych będą na pewno koła. Felgi mogą na przykład robić duże wrażenie. Czy możemy je jednak dobierać dowolnie, czy też trzeba się restrykcyjnie trzymać parametrów wskazanych przez producenta?

Przede wszystkim jako kierowcy, musimy pamiętać, że koła i wszystkie znajdujące się w nich elementy muszą zagwarantować nam bezpieczeństwo, a także komfort jazdy. Co prawda mamy możliwość wyboru opony w różnym rozmiarze w stosunku do felgi, ale zawsze priorytetem muszą być dla nas pewne sztywne kryteria. Mówimy przecież o wymiarach typowo fizycznych, a więc kryteria są z góry określone.

Szerokość opony dopasowana do rozmiaru felgi

Stan ogumienia samochodu powinien być analizowany właściwie regularnie. Czasami jednak dopiero podczas wymiany opon wiosną lub jesienią jesteśmy informowani o dużym zużyciu bieżnika, lub o uszkodzeniu opony. Bezwzględnie musimy we właściwy sposób wybrać opony do felgi. Co to jednak będzie oznaczać w praktyce? Aby prawidłowo je dopasować, musimy zwrócić uwagę na:

  • parametr średnicy;
  • szerokość;
  • profil.

Wszystkie te informacje będą zamieszczone w instrukcji pojazdu. Producenci mają obowiązek opisywać dokładnie te parametry. Czasami jednak się zdarzy, że z różnych powodów nie mamy dostępu do takiej instrukcji. Na szczęście wszystkie te parametry znajdziemy także na oponie. Trzeba ich tylko dokładnie poszukać. Wszystko jest na oponach szczegółowo opisane łącznie z datą produkcji.

Średnica opon

Z tym parametrem nie będziemy mieli absolutnie żadnych problemów i nie ma tutaj także żadnego pola do interpretacji. Zasady są proste. Średnica, która wynosi na przykład 15 cali pasować będzie tylko i wyłącznie do felgi, która ma takie samo oznaczenie.

Szerokość opon

Z szerokością sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. W tej sytuacji, gdy chcemy dopasować opony do felgi, musimy bardzo uważnie przeanalizować wielkość. Może się okazać, że zbyt wąska opona albo szeroka nie będzie mogła być ostatecznie założona na felgę. Dobrze jest na pewno korzystać z różnych tabel dostępnych w Internecie, które wskazują wyraźnie zakres dopuszczalnej szerokości w milimetrach.

Czy warto wybierać opony szersze i o niższym profilu?

Na pewno pewną tendencją jest montowanie opon szerszych, które mają niższy profil. Pojazdy takie wyglądają rzeczywiście efektowniej, szczególnie wtedy, jeżeli są to auta mniejsze. Wyglądają bardziej masywnie i dynamicznie. Czy jednak komfort jazdy wtedy też jest zwiększony? Okazuje się, że jazda na oponach szerszych przy jednoczesnym obniżeniu profilu daje wiele lepszych właściwości jezdnych. Tak dobrane opony do felgi zapewniają wyższy poziom przyczepności na suchej nawierzchni. Poza tym odczuwane jest skuteczniejsze hamowanie i większa przewidywalność, jeżeli chodzi o zachowanie auta na zakrętach.

Węższe opony jednak też mają atrybuty. Mają mniejsze opory toczenia, co przekłada się na niższe zużycie paliwa. Ogumienie wyższe dobrze sobie poradzi także na nawierzchni ośnieżonej, a wyższy profil to mniejsze zużycie elementów zawieszenia.

Call Now Button