Dlaczego wyważenie kół jest ważne?

Czy warto inwestować w opony run flat?
21 lutego 2024
opony_po_dlugim_postoju
Opony po długim postoju samochodu – na co zwrócić uwagę?
21 lutego 2024
Pokaż wszystkie
dlaczego_wywazenie_kol

Nieprawidłowo wyważone koła mogą zaburzać płynną jazdę samochodem, powodować drgania kierownicy, a tym samym zwiększać zagrożenie wystąpienia wypadku. Nawet najmniejsze potencjalne odchyły powinny zostać skorygowane podczas wyważania kół. W tym artykule skupiamy się na najważniejszych korzyściach wynikających ze skorzystania z tej usługi – podpowiadamy jaki wpływ mają odpowiednio wyważone koła na warunki jezdne, precyzyjne sterowanie samochodem oraz komfort podróży.

Nieprawidłowo wyważone koła – najważniejsze symptomy

O tym, że koła w danym pojeździe są nieprawidłowo wyważone możemy dowiedzieć się w trakcie szybkiej jazdy, na poziomie ponad 100 km/h. Jeśli w jej trakcie pojawiają się wibracje na kierownicy, których częstotliwość powoli wzrasta – powinniśmy zainteresować stanem kół na przedniej osi.

Jeśli wibracje rozchodzą się po karoserii, a w trakcie wchodzenia w ostre zakręty dochodzi do tzw. „zarzucania tyłem pojazdu”, najprawdopodobniej wyważenia wymagają koła tylnej osi. Warto podkreślić, że symptomy te mogą być niezauważalne w czasie poruszania się z przeciętną prędkością, na terenie zabudowanym.

Naszą czujność powinien budzić też zewnętrzny stan opon – asymetryczne ścieranie się bieżnika, z naciskiem na tę stronę opony, na którą przeważa masa pojazdu. W czasie jazdy możemy też słyszeć wibrujący szum, powstający w wyniku nieprawidłowego nacisku wywieranego przez oponę na podłoże.

Niewyważone koła – najważniejsze zagrożenia

Jazda z nieprawidłowo wyważonymi kołami wiąże się z rozmaitymi wadami i potencjalnymi szkodami. Przede wszystkim – maleje sterowność pojazdu, który coraz gorzej reaguje na ruchy kierownicą. Problemy mogą pojawić się zarówno w czasie jazdy, wchodzenia w zakręty jak i hamowania. Ponadto pojazd może samoczynnie ściągnąć na jedną ze stron jezdni lub z opóźnieniem odpowiadać na polecenia kierowcy.

Co nie mniej ważne, jazda z nieprawidłowo wyważonymi kołami jest nieekonomiczna oraz powoduje przyspieszoną eksploatację pojazdu – opon i elementów zawieszenia. W trakcie złej aury pogodowej, pojazd będzie dodatkowo wykazywał zmniejszoną przyczepność, a tym samym stanowił potencjalne zagrożenie w trakcie manewrowania i szybkiej jazdy.

Kiedy i jak często kontrolować wyważenie kół

W przypadku nieprawidłowo wyważonych kół, żadna wulkanizacja ani  regeneracja bieżnika w niczym nie pomoże. Konieczne będzie sięgnięcie po profesjonalną usługę wyważania, realizowaną przy wykorzystaniu sprzętu komputerowego. Standardowo przyjmuje się, że wyważenie kół powinny być realizowane za każdym razem, gdy z pojazdu zdejmowane są felgi. Ma to zazwyczaj miejsce w okresie zimowym, gdy przeprowadzane są sezonowe zmiany opon. Dotyczy to także kierowców dysponujących dwoma osobnymi kompletami – felg zimowych oraz letnich.

Ponadto zaleca się, by kontrolę wyważenia kół przeprowadzać co 10 tys. pokonanych km. drogi. Oznacza to, że samochód eksploatowany na średnim poziomie powinien przechodzić wyważanie kół jeden raz lub dwukrotnie w ciągu roku.

Oczywiście także wszelkie wspomniane wyżej sytuacje, w których występują niepokojące symptomy, powinny skłonić kierowców do skorzystania z usługi wyważania kół. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę warunków jezdnych pojazdu oraz trakcji opon.

Call Now Button