Czy warto inwestować w opony run flat?

opony do suva
Jakie opony wybrać do SUV-a?
20 lutego 2024
dlaczego_wywazenie_kol
Dlaczego wyważenie kół jest ważne?
21 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Zastosowanie opon run flat niesie z sobą rozmaite korzyści, które skłaniają wielu kierowców do ich wyboru. Wśród najważniejszych zalet jest możliwość bezpiecznego kontynuowania jazdy nawet gdy dojdzie do utraty ciśnienia w oponie. Czy zakup tych opon jest inwestycją wartą uwagi w przypadku prywatnych właścicieli pojazdów osobowych? W tym artykule udzielamy odpowiedzi wskazując przy okazji na sposób dopasowania opon do typu i mocy silnika oraz innych kluczowych parametrów.

Run flat – rodzaje i konstrukcja

Opony typu run flat mogą być na różny sposób skonstruowane. Wyróżniamy dwa typy – opony z systemem samonośnym oraz opony z pierścieniem podtrzymującym. W pierwszym przypadku – opona posiada dodatkowe wzmocnienie konstrukcji w ściance bocznej, które utrzymuje jej kształt nawet w przypadku spadku ciśnienia. Dzięki temu pojazd zachowuje prawidłową pozycję i może bezpiecznie uczestniczyć w jeździe po drodze. Warto jednak podkreślić, że ten typ opon posiada określone przez ich producenta parametry jazdy, dotyczące zwłaszcza dystansu oraz dopuszczalnej prędkości.

Opony wyposażone w pierścień samonośny wykorzystują odmienny mechanizm. Pierścień wykonany jest ze wzmocnionej mieszanki gum lub innych wytrzymałych materiałów gwarantujących utrzymanie ciężaru pojazdu. Podobnie jak system samonośny, pierścień gwarantuje możliwość bezpiecznej jazdy nawet gdy dojdzie do spadku ciśnienia w oponach.

Oba typy opon run flat wymagają dostępu do systemu monitorowania ciśnienia, który będzie na bieżąco sprawdzał warunki panujące w ogumieniu oraz wysyłał sygnały ostrzegające w sytuacji jego spadku.

Korzyści z wyboru opon run flat

Każdy kierowca rozważający możliwość zastosowania opon run flat bierze pod uwagę związane z tym korzyści finansowe oraz praktyczne, dotyczące eksploatacji pojazdu. Jedną z zasadniczych zalet run flat jest możliwość rezygnacji z dysponowania kołem zapasowym w pojeździe. Gdy dojdzie do przebicia opony, kierowca nie będzie musiał natychmiast zatrzymywać pojazdu i podejmować się wymiany ogumienia w trudnych warunkach.

Co równie ważne, opona przebita zachowuje się stabilnie i nie wpływa znacząco na warunki jazdy. Dla wielu kierowców dużym zaskoczeniem jest sam fakt, że nawet po przebiciu kilku opon run flat można wciąż kontynuować jazdę samochodem.

Minusy wyboru opon run flat

Inwestycja w opony run flat wiąże się ze wzrostem kosztów eksploatacji – w tym zwiększonym zużyciem paliwa. Wynika to z faktu, że opony ważną około 20% więcej niż standardowe modele. Ponadto sama cena zakupu opony jest wyższa, podobnie jak koszta jej naprawy. Należy także wspomnieć, że regeneracja opon run flat jest utrudniona, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa.

Kto powinien wybrać opony run flat?

Run flat to wybór kierowców dysponujących samochodami sportowymi oraz pojazdami o podwyższonej mocy układu napędowego. W takim wypadku zastosowanie run flat zwiększa bezpieczeństwo kierowcy, redukując zagrożenie wybuchu opony na skutek nagłej utraty ciśnienia. Ponadto są to opony stosowane przez właścicieli pojazdów dostawczych, pragnących wyeliminować zagrożenie przestojem w trakcie pokonywania trasy.

Call Now Button