Jakie opony wybrać do SUV-a?

Obowiązek zmiany opon w Polsce
Obowiązek zmiany opon w Polsce
16 listopada 2023
Czy warto inwestować w opony run flat?
21 lutego 2024
Pokaż wszystkie
opony do suva

SUVy rosną w siłę, a z każdym rokiem coraz więcej kierowców decyduje się na zakup tych modeli pojazdów. Początkujący amatorzy SUVów często zadają pytania dotyczące zakupu dedykowanego do nich ogumienia. W tym artykule skupiamy się na oponach, które zagwarantują tych pojazdom najlepsze przebiegi oraz w pełni bezpieczną jazdę. Podpowiadamy także jakie typy ogumienia można stosować w SUVach oraz jak krok po kroku odnaleźć najlepszy wariant opon.

SUVy i ich ogumienie – jak wybierać?

SUVy łączą w sobie cechy samochodów przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej oraz terenowej. Stosowane w nich opony to zarówno standardowe modele jak i nieco zmienione ich projekty. Najważniejsze jest, by wybrane opony posiadały zwiększony indeks nośności oraz prędkości, dostosowane do większych obciążeń oraz podniesionej mocy silnika. Największa różnica pomiędzy poszczególnymi oponami dla SUVów dotyczy typu zastosowanej konstrukcji, która może zostać odpowiednio wzmocniona. Wówczas opona redukuje zjawisko falowania w trakcie pokonywania trasy.

Wybór opon do SUVów zależy też od zamierzonego stylu jazdy kierowcy oraz typu powierzchni, po jakiej planuje się przemieszczać. Im bardziej wymagające będzie podłoże, tym bardziej terenowych opon będziemy potrzebować. Niezależnie jednak od środowiska jazdy odradzamy wybór opon używanych. Jedynie opony nowe dają gwarancję, że SUV bezproblemowo pokona zamierzoną trasę, nie napotykając trudności ani problemów.

Opony do SUVa – dobrane do warunków jazdy

Ogumienie SUVów powinno prezentować parametry gwarantujące bezpieczną jazdę w każdych warunkach. Jeśli planujemy przemieszczać się przede wszystkim po drodze asfaltowej, a unikać jazdy po nawierzchni nieutwardzonej, wówczas najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę w czasie zakupów, to: spodziewana droga hamowania (na mokro i na sucho), opory toczenia oraz głośność.

Do przemieszczania się po terenie nieutwardzonym konieczne będzie ogumienie o głębokim bieżniku oraz dużych blokach. Im bardziej agresywna rzeźba bieżnika, tym lepiej poradzi sobie ze trudnymi warunkami w terenie. Niestety ale zastosowanie tych opon generuje zwiększony poziom hałasu oraz paliwa. Z tych powodów opony terenowe należy stosować tylko w dedykowanych do tego warunkach.

Rodzaje opon terenowych do SUVów

Wśród opon terenowych wyróżniamy 3 główne typy: H/T, A/T oraz M/T. Pierwsze z nich nazywane są oponami autostradowo-szosowymi, a ich zastosowanie gwarantuje stabilne warunki podróży na drogach asfaltowych. Wybierają je kierowcy poruszający się przede wszystkim po mieście lub na ograniczonym obszarze.

Opony A/T to inaczej terenowo-szosowe, oferujące najbardziej zbalansowane parametry pomiędzy wymogami jazdy na szosie i w terenie. Są stosowane przede wszystkim w podróży na długi dystans, w której uwzględniamy możliwość jazdy po powierzchni nieutwardzonej.

Typ M/T to opony terenowe, wysoce wytrzymałe, przystosowane do jazdy po najbardziej wymagającym podłożu. Są wybierane przez hobbystów jazdy terenowej, pragnących zagwarantować sobie najlepsze warunki w czasie przemierzania bezdroży.

Call Now Button