Co niszczy opony samochodowe? Przyczyny zużycia opon

Jak sprawdzić głębokość bieżnika opony
Jak sprawdzić głębokość bieżnika opony?
26 października 2022
Jakie są najczęstsze uszkodzenia opon?
12 stycznia 2023
Pokaż wszystkie
oznaczenia na oponach

Naturalną przyczyną zużycia opon samochodowych jest oczywiście ich tarcie o powierzchnię jezdni. W zależności od wielu czynników, bieżnik opon może się zużywać szybciej lub wolniej oraz – co gorsza – nierównomiernie. To z kolei wpływa na konieczność szybszej wymiany opon. Jakie są najczęściej występujące przyczyny zużycia bieżnika w oponach?

Na stopień zużywania się opon duży wpływ ma technika jazdy kierowcy. Na pewno bieżnik w oponach zetrze się zdecydowanie szybciej, jeśli mamy tendencję do gwałtownego hamowania i przyspieszania, a także wówczas, gdy jeździmy często z mocno obciążonym samochodem.

Chcąc uniknąć szybszego i nierównomiernego zużycia opon, warto zadbać o prawidłową geometrię zawieszenia naszego pojazdu – niestety, bardzo często nieprawidłowości zauważamy dopiero wówczas, gdy widoczne są już ślady nierównego ścierania się bieżnika. To z kolei może skutkować wyząbkowaniem opon, co znacznie obniży komfort prowadzenia samochodu.

Usterki, które wpływają na zużycie opon

Nadzwyczaj szybkie wycieranie się bieżnika w oponach powodują popularne usterki w samochodach: niesprawne amortyzatory oraz luzy w zawieszeniu. Gdy amortyzatory nie działają poprawnie, koła podczas jazdy momentami tracą kontakt z jezdnią, a podczas ponownego zetknięcia się z asfaltem nierównomiernie ścierają bieżnik.

Niesprawne amortyzatory również wpływają na eksploatację. Powodują, że koła podczas jazdy odrywają się na moment od powierzchni jezdni, nawet gdy hamujemy. Podczas ponownego stykania się opon z asfaltem pojawia się wysoka temperatura i silne tarcie, co doprowadza do zużycia bieżnika. Podobnie dzieje się w przypadku luzów w układzie kierowniczym samochodu – zwłaszcza, gdy pojawiają się na końcach drążków kierowniczych.

Zadbaj o odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach

Na ponadprzeciętne zużycie bieżnika ma wpływ także ciśnienie powietrza w oponach: jeśli jest ono za wysokie, opony szybciej wycierają się w środkowej części bieżnika, jeżeli za niskie – bardziej zużyty bieżnik będzie widoczny na skrajnych częściach opony. Sprzyja to wydzielaniu się większej ilości ciepła na powierzchni opon i przyspieszonemu starzeniu się gumy.

Regularnie kontroluj stan techniczny samochodu

Ze względu na dużą ilość możliwych przyczyn szybkiego zużycia opon samochodowych, które czasem trudno wychwycić w ich wczesnym stadium, warto regularnie przeprowadzać przeglądy stanu technicznego naszego samochodu. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz dodatkowych wydatków związanych z konieczną wymianą przedwcześnie zużytych opon.

Call Now Button