Jak sprawdzić głębokość bieżnika opony?

Czym jest wyważanie kół
Czym jest wyważanie kół?
26 października 2022
oznaczenia na oponach
Co niszczy opony samochodowe? Przyczyny zużycia opon
12 stycznia 2023
Pokaż wszystkie
Jak sprawdzić głębokość bieżnika opony

Prawidłowa głębokość bieżnika ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Mocno zużyta opona może skutkować zmniejszeniem przyczepności, wydłużeniem drogi hamowania, a co za tym idzie utratą kontroli nad pojazdem. Co więcej, jazda na mocno zużytych oponach jest niezgodna z prawem i może skutkować zabraniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dlatego istotne jest, aby regularnie kontrolować głębokość bieżnika i w regularnie wymieniać ogumienie. 

Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika w przepisach prawa

Przepisy określają, że bieżnik opony nie powinien mieć mniej niż 1,6 mm. Jednak producenci ogumienia sugerują, że ta wartość jest zdecydowanie zbyt mała, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. Określają oni, że absolutne minimum to około 3 mm w przypadku opon letnich, natomiast w przypadku opon zimowych, które zmagają się przeważnie z gorszymi warunkami pogodowymi, powinno to być około 4 mm. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż wymaga prawo.

Jak zmierzyć głębokość bieżnika?

Głębokość bieżnika można zmierzyć podczas sezonowej wymiany ogumienia. Warto poprosić o to osobę przeprowadzającą serwis. Aby test przeprowadzić samodzielnie wystarczy zakupić specjalną miarkę, która jest ogólnodostępna. Koszt to kilka lub kilkanaście złotych, a użycie takiej miarki jest banalnie proste. 

Podczas samego pomiaru ważna jest także odpowiednia pozycja samochodu. Powinien on być zaparkowany na równej powierzchni, a koła maksymalnie skręcone. W ten sposób będziesz mieć lepszy dostęp do mierzonej powierzchni. Bieżnik warto sprawdzić w kilku punktach, nie tylko w jednym. Dzięki temu sprawdzisz jednocześnie czy zużycie opon jest równomierne. Jeżeli okaże się że nie, może to oznaczać źle wyważone koła lub nieprawidłowe ciśnienie w oponach. 

Nie masz miernika? Poznaj sprytne sposoby na pomiar bieżnika bez niego!

Producenci ogumienia w każdej oponie stosują specjalne oznaczenie czyli wskaźnik TWI. Wskazuje on moment, w którym bieżnik osiąga wartość minimalną czyli 1,6 mm. Na dnie rowków, które służą do odprowadzania wody, znajdują się gumowe mostki, które mają właśnie taką wysokość. Oznacza to, że zapas wysokości między szczytem bieżnika a nimi wskazuje poziom ogumienia. Niektórzy producenci stosują także dodatkowe oznaczenie, które sygnalizuje częściowe zużycie. Oznaczają oni sugerowany optymalny poziom bieżnika czyli 4 mm. 

Jeżeli w Twojej oponie nie ma takiego oznaczenia, a chcesz sprawdzić jaka jest dokładna wysokość bieżnika opon, to możesz to zrobić przy pomocy przedmiotów codziennego użytku.

Pierwszy sposób zakłada użycie linijki, zapałki lub wykałaczki. Wystarczy, że włożysz ją w bieżnik, zaznaczysz wysokość, do której on sięga, a po wyjęciu zmierzysz wartość. 

Jednak najprostszy sposób to ten z użyciem monety 5 złotowej. Jej srebrny brzeg ma wysokość 4 milimetrów. Oznacza to, że jeżeli włożysz ją w zagłębienie bieżnika, a srebrna obwódka nie schowa się całkowicie, jest to sygnał, że opony powinny zostać wymienione na nowe.

Call Now Button