Jakie cechy powinny mieć opony do jazdy w trudnych warunkach?

opony_po_dlugim_postoju
Opony po długim postoju samochodu – na co zwrócić uwagę?
21 lutego 2024
wpływ opon na abs
Wpływ opon na skuteczność systemu ABS
14 marca 2024
Pokaż wszystkie
opony_w_ciezkich_warunkach

Opony do jazdy w trudnych warunkach powinny odznaczać się odpowiednią konstrukcją, typem bieżnika, wykorzystanymi w produkcji materiałami oraz klasą. Wśród oferowanych modeli znajdziemy warianty dedykowane do trudnych warunków atmosferycznych, terenowych jak i dopasowane do dynamicznego, wymagającego stylu jazdy. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje pomocne w poszukiwaniu opon dopasowanych do najbardziej wymagających sytuacji.

Najlepsze z dostępnych – opony klasy premium

Poszukując dobrej jakości opon warto rozpocząć od ograniczenia się do klasy premium, czyli najwyższej półki jakościowej. Będą wyborem idealnym w przypadku osób dysponujących pojazdami sportowymi, nastawionych na generowanie jak największych osiągów. Opony zaliczane do klasy premium wykonuje się z najlepszych mieszanek ogumienia i dodatków, przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii.

Opony klasy premium prezentują najwyższe standardy zarówno pod kątem bezpieczeństwa jak i komfortu jazdy. Są ponadto trwałe, wytrzymałe oraz odporne na rozmaite oddziaływania mechaniczne mogące zagrażać im w czasie codziennej jazdy. Pomimo wysokich cen, wybór ogumienia klasy premium jest atrakcyjną inwestycją – opony posłużą przez kilka sezonów, działając bezawaryjnie i bezpiecznie.

Opony do trudnych warunków terenowych

Do jazdy w szczególnie trudnych warunkach terenowych warto wybierać opony rajdowe. Są projektowane pod kątem potrzeb kierowców off-road’owych, czyli amatorów podróży w terenie, na podłożu nieutwardzonym. Poradzą sobie z pokonywaniem nierówności, wyboistości, szutrów, błota, a także w poruszaniu się po podłożu grząskim.

Kluczową cechą jest wzór bieżnika, odpowiedzialny za skuteczne i wydajne odprowadzanie wody, błota oraz innych cieczy. Dzięki temu poprawie ulega trakcja, niezależnie od aktualnych warunków podłoża, na którym się przemieszczamy. Oprócz wzoru bieżnika ważna jest także głębokość rowków oraz zastosowanie materiałów wzmacniających ogumienie. Oczywiście warto wybierać jedynie opony nowe, rezygnując z używanych wariantów z potencjalnie startym bieżnikiem.

Opony bezpieczne – do jazdy na co dzień

Dla fanów jazdy sportowej na asfalcie, dobrym wyborem mogą okazać się opony z homologacją. Spełniają one wszelkie normy bezpieczeństwa, gwarantując poprawioną przyczepność oraz optymalną trakcję w porównaniu do konwencjonalnych opon. Wyposażony w nie pojazd bezpiecznie wchodzi w zakręty, jest bardziej zwrotny niż dotychczas oraz precyzyjnie reaguje na ruchy kierownicą.

Zastosowanie opon z homologacją wymaga jednak dopasowania stylu jazdy do warunków drogowych. Szczególnie w przypadku zalegającej na powierzchni wodzie, gdy przyczepność opon maleje. Ponadto wybór konkretnego zestawu opon z homologacją jest zadaniem trudnym, które warto powierzyć profesjonalnemu mechanikowi.

Na koniec pragniemy podkreślić, że zakup wysokiej klasy opon to słuszna i warta przeprowadzenia inwestycja we własne bezpieczeństwo. Będzie skutkować nie tylko poprawą komfortu jazdy, ale pomoże również ograniczyć koszty eksploatacji pojazdu oraz tempo zużycia poszczególnych układów.

Call Now Button