Indeks prędkości i nośności opon

opony asymetryczne
Opony asymetryczne
13 września 2019
kapeć
Objawy niskiego ciśnienia opon
14 lutego 2020
Pokaż wszystkie
indeks nośności opon

Zakup nowych opon do samochodu wymaga ich dopasowania nie tylko pod względem średnicy czy wysokości, ale powinien uwzględniać również indeks prędkości opon. To parametr, określany dla każdego ogumienia odrębnie. Kierowcy nie zawsze zwracają na niego uwagę, weryfikując jedynie podstawowe właściwości nowej opony.

Decydując się na inwestycję w nowe ogumienie, warto zapytać sprzedawcę o indeks, aby móc dopasować konkretny model opony do stylu jazdy, stopnia eksploatacji pojazdu, a także rozwijanych prędkości. To bardzo ważne, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa.

Co oznacza indeks prędkości na oponach?

Odpowiedzi wymaga pytanie, co oznacza indeks prędkości na oponach? Jest to wartość, określana odrębnie dla każdej opony, która wskazuje kierowcy, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się samochodem, stosując konkretne ogumienie. Dostosowanie się do tego współczynnika zapewni bezpieczne poruszanie się po drodze, a także odpowiednią przyczepność opony.

Indeks prędkości wyznaczany jest podczas testów laboratoryjnych i powinien być dopasowany do wytycznych producenta pojazdów, w którym konkretna opona będzie użytkowana. Warto pamiętać, że w razie stłuczki czy wypadku, możemy narazić się na odmowę wypłaty odszkodowania, jeśli w pojeździe stosowane były opony o niższym indeksie niż ten, który wskazuje producent.

Indeks nośności opon

Kolejnym parametrem, który powinniśmy uwzględnić przy zakupie nowego ogumienia, jest index nośności opon. To nic innego jak maksymalne dopuszczalne obciążenie opony. Nośność opon ustalana jest w kilogramach. Tu również warto podkreślić, iż opony powinniśmy dostosowywać pod względem nośności do parametrów określonych przez producenta pojazdu. Jakiekolwiek odstępstwa mogą doprowadzić do braku kontroli nad samochodem, a także przyczyniają się do szybszego zużywania się ogumienia.

Indeks prędkości i nośności opon umieszczony jest bezpośrednio na oponie. Prędkość wyrażana jest literami alfabetu, nośność z kolei określają konkretne wartości liczbowe. Warto sprawdzić, przed wizytą w serwisie ogumienia, jakie parametry najlepiej dostosować do konkretnego pojazdu. Można także skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy dopasują opony do naszego samochodu.

Zakup opon to nie tylko wybór marki czy rozmiaru oraz wersji letniej lub zimowej. Musimy wziąć pod uwagę jeszcze inne istotne parametry, którymi są między innymi indeksy prędkości i nośności. Dostosowując się do wartości podanych przez producenta pojazdu, zapewniamy sobie bezpieczne podróżowanie, a także większą trwałość zakupionego ogumienia.

Call Now Button