Co zrobić ze zużytymi oponami?

oznaczenia na oponach
Jak odpowiednio dobrać oponę do felgi?
7 marca 2023
Aquaplaning – czym jest i jak zapobiec temu zjawisku?
7 marca 2023
Pokaż wszystkie

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Stare opony mogą być problemem szczególnie wtedy, jeżeli nie mamy zbyt dużej przestrzeni w garażu albo w piwnicy. Po kilku latach na pewno się zużyją. Z jedną zbyteczną starą albo popsutą oponą jakoś sobie poradzimy. Można ją gdzieś upchnąć. Co jednak zrobić z kilkoma? W końcu przydomowe składowanie większej ilości opon jest po prostu zabronione z uwagi na obowiązujące przepisy.

Przydomowe przechowywanie większej ilości opon będzie nielegalne, ale nie możemy też ich wyrzucić przecież do kontenera na śmieci. Za łamanie przepisów może nam grozić mandat. W jaki sposób się jednak ich pozbyć, abyśmy byli w zgodzie z prawem? Przepisy na szczęście wypowiadają się na temat utylizacji. Przede wszystkim stare opony poddawane muszą być recyklingowi. Na terenie każdej miejscowości są także punkty, gdzie można przekazać zużyte opony nawet w dużej ilości.

Legalne pozbycie się opon

Osoby prywatne w Polsce zgodnie z przepisami mogą pozbyć się opon starych lub uszkodzonych na kilka sposobów. Do dyspozycji mamy:

  • warsztaty samochodowe;
  • punkty oferujące usługi wulkanizacyjne;
  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK);
  • miejsca zbiórek odpadów wielkogabarytowych.

To, gdzie są zlokalizowane w naszym mieście takie punkty, na pewno zresztą będzie nam zawsze przekazane podczas okresowej wymiany. Za drobną opłatą zużyte opony z pewnością nam też przyjmą w punkcie wymiany. Pamiętajmy jednak, że warsztaty samochodowe albo wulkanizacyjne mogą w zależności od swojej indywidualnej polityki firmowej stawiać różne warunki odbioru zużytych opon. W jednym miejscu może być więc drożej, a w innym taniej.

Zakład wulkanizacyjny chętnie przyjmie stare opony

Rozwiązaniem jest właśnie oddanie opon do zakładu utylizacyjnego. Firmy takie chętnie wezmą za drobną opłatą zużyte opony, ponieważ mogą one być jeszcze w wielu sytuacjach ponownie wykorzystane. Jeżeli mają odpowiednią grubość i nie zostały poważnie uszkodzone, to po bieżnikowaniu mogą być jeszcze eksploatowane, ale pod warunkiem, gdy spełniają odpowiednie normy i charakteryzują się właściwymi parametrami.

Opony zawsze można przekazać do PSZOK

Poza tym w każdej gminie znajdziemy lokalny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Niepotrzebne opony mogą pochodzić jednak jedynie od auta osobowego, którego waga nie przekracza 3,5 tony. Pamiętajmy o tym, aby wcześniej je oczyścić z największych zabrudzeń. Nie powinny być pokryte żadnymi smarami albo substancjami, które są trudno zmywalne. To zresztą jedna z lepszych opcji i jak się okazuje bardzo popularna. Według statystyk aż 41% polskich użytkowników korzysta z PSZOK-ów.

Gminy także organizują zbiórki odpadów

Warto także sprawdzić, czy akurat w naszej gminie istnieje możliwość oddawania zużytych opon. Niektóre z gmin zapewniają ogólnodostępne zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Lepiej zweryfikować te kwestie, kontaktując się z jednostką samorządu terytorialnego celem uzyskania wszystkich szczegółowych informacji. Najważniejsze, abyśmy działali zgodnie z prawem i mieli na uwadze poszanowanie środowiska naturalnego.

Call Now Button