Kołkowanie opon

kapeć
Objawy niskiego ciśnienia opon
14 lutego 2020
Koło dojazdowe. Jak je stosować?
14 lutego 2020
Pokaż wszystkie
naprawa opon

Kołkowanie opon to bardzo stara metoda naprawy uszkodzonego ogumienia. Ma swoich zwolenników i przeciwników, niemniej jednak na rynku znajdziecie wiele zestawów, umożliwiających uszczelnienie przebitej opony. Metoda działania sznura butylowego, który jest głównym elementem gotowych zestawów, jest prosta, jednak niepolecana w każdym przypadku. Kiedy zatem skorzystać z kołkowania?

Sposób ten będzie skuteczny w sytuacji, w której przebicie zlokalizowane jest w obrębie bieżnika. Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest uszczelnienie opony, w której tkwi gwóźdź czy śruba. Próba ich wyjęcia z pewnością przyczyni się do rozszczelnienia gumy i szybkiego uchodzenia powietrza.

Zestaw do kołkowania opon

Zestaw do kołkowania opon możecie bez trudu kupić w sklepach motoryzacyjnych. Zawiera wspomniany wcześniej sznurek butylowy, aktywator (klej) oraz szydło. Każdy z tych przedmiotów odgrywa ważną rolę w procesie naprawy. Po lokalizacji uszkodzenia należy usunąć wystający element np. gwóźdź, a następnie wykorzystać dołączone szydło do rozwiercenia uszkodzenia. Tu wskazana jest rozwaga, aby nie zniszczyć opony.

Po wykonaniu tego zabiegu nie pozostaje nic innego, jak umieścić dołączony klej w powstałej dziurze, a następnie wypełnić ją sznurem kauczukowym. Ten, pod wpływem aktywatora, zacznie twardnieć, uszczelniając oponę. Na koniec wystarczy odciąć wystający nadmiar sznurka. Kołkowanie opony samochodowej przypomina nieco uzupełnianie ubytków w ścianach czy w drewnie, z wykorzystaniem materiałów wypełniających.

Kołkowanie opony cena

Kołkowanie opony to cena niska, pod warunkiem, że umiejętnie je wykonacie. Zestawy kosztują kilkadziesiąt złotych. Warto jednak w cenę tej naprawy wkalkulować ryzyko. Nieumiejętne posłużenie się szydłem może spowodować uszkodzenie ogumienia, które z pewnością będzie wymagało pomocy fachowca lub wymiany na nowe.

Pamiętajcie także, że kołkowanie nie zastępuje naprawy. Jest to sposób doraźny, stosowany zamiennie do zestawów naprawczych w sprayu. Musicie zatem, po samodzielnym uzupełnieniu opony, udać się do wulkanizatora, który sprawdzi jej szczelność oraz profesjonalnie ją naprawi.

Naprawa uszkodzonej opony to zadanie dla profesjonalistów. W razie awarii warto zatem skorzystać z pomocy wulkanizatora, aby ustrzec się przykrych konsekwencji związanych choćby z brakiem wiedzy, umiejętności czy odpowiedniego sprzętu. Kołkowanie opon to jedna z metod, którą do dziś wykorzystują kierowcy. Z uwagi jednak na dość inwazyjny sposób naprawy, warto wykorzystywać go jedynie w ostateczności.

Call Now Button