Ile powinno być powietrza w oponach i gdzie to sprawdzić?

rok-opony
Jak sprawdzić rok opony?
25 września 2023
Opony niskoprofilowe – wady i zalety
Opony niskoprofilowe – wady i zalety
16 listopada 2023
Pokaż wszystkie
sprawdzanie-powietrza-w-oponach

Jazda samochodem to codzienny element życia dla wielu z nas. Jednak zbyt często pomijamy jedno z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa – stan opon. Ilość powietrza w oponach może mieć kluczowy wpływ na komfort jazdy, zużycie paliwa i przede wszystkim bezpieczeństwo.

W tym artykule dowiesz się, ile powinno być powietrza w oponach samochodowych, gdzie i jak to sprawdzić oraz dlaczego odpowiednia ilość powietrza w oponach jest tak ważna.

Dlaczego ilość powietrza w oponach jest ważna?

Prawidłowe ciśnienie w oponach ma ogromny wpływ na różne aspekty prowadzenia pojazdu. Oto dlaczego powinieneś zwracać uwagę na to aspekt:

  • bezpieczeństwo – odpowiednia ilość powietrza w oponach zapewnia lepszą przyczepność i kontrolę nad pojazdem, opony, które są źle napompowane, mogą prowadzić do utraty kontroli nad samochodem, zwłaszcza podczas nagłego hamowania lub jazdy w trudnych warunkach;
  • lepsza wydajność paliwa – opony o właściwym ciśnieniu zmniejszają opór toczenia, co przekłada się na oszczędność paliwa, to oznacza, że będziesz mógł przejechać dłuższą drogę na jednym baku;
  • dłuższa żywotność opon – jeśli dbasz o prawidłowe ciśnienie w oponach, opony zużywają się równomiernie, co przedłuża ich żywotność, zmniejsza to również koszty związane z częstą wymianą opon.

Gdzie sprawdzić, ile powinno być powietrza w oponach?

Ilość powietrza w oponach jest określona przez producenta samochodu i można ją znaleźć w dwóch miejscach:

  • w instrukcji obsługi samochodu – tam znajdziesz informacje dotyczące odpowiedniego ciśnienia dla każdej opony, jest to zazwyczaj zakres wartości w atmosferach, barach, PSI lub kilopaskalach;
  • na tabliczce znamionowej.

Zalecane wartości ciśnienia w oponach można odnaleźć na tabliczce znamionowej. Ta tabliczka może być umieszczona w różnych miejscach, takich jak przy kole zapasowym w bagażniku, w okolicach wlewu paliwa, na słupku przy drzwiach kierowcy lub w schowku. Jeśli nie możemy znaleźć tych informacji w pojeździe, możemy również skonsultować się z dealerem lub sprzedawcą opon, sprawdzić instrukcję obsługi pojazdu lub skorzystać z dostępnych online kalkulatorów ciśnień.

Warto zauważyć, że na oponach widnieje informacja o maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniu, oznaczone jako „max pressure” na ich boku. Jednakże nie jest to wartość zalecana do codziennego użytku. To informacja o największej ilości ciśnienia, jaką opona jest w stanie wytrzymać ze względu na swoją konstrukcję.

Należy pamiętać, że podczas podróży z pełnym obciążeniem pojazdu, czyli z pasażerami i bagażem, zaleca się utrzymanie nieco wyższego ciśnienia w oponach. Konkretne wytyczne w tej sprawie można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu lub na wyżej wspomnianych miejscach. Ponadto, warto mieć na uwadze, że wartość ciśnienia może być także uzależniona od temperatury otoczenia.

Warto wiedzieć, że zalecane ciśnienie może się różnić między oponami przednimi a tylnymi. Ciśnienie w oponach zmienia się w miarę rozgrzewania się lub ostygnięcia opon. Dlatego warto sprawdzać ciśnienie, gdy opony są zimne.

Sprawdzaj opony regularnie – ciśnienie w oponach zmienia się w miarę upływu czasu, więc warto regularnie kontrolować i uzupełniać powietrze, dostosowując go do zaleceń producenta. Dzięki temu nie tylko zyskasz pewność, że podróżujesz bezpiecznie, ale także oszczędzisz na paliwie i przedłużysz żywotność opon. To proste działanie, które może znacząco poprawić jakość twojej jazdy.

Call Now Button