Czy warto prostować felgi aluminiowe?

naprawa opony
Na czym polega wulkanizacja opon?
30 maja 2023
felga
Ile kosztuje prostowanie felgi aluminiowej?
31 maja 2023
Pokaż wszystkie
prostowanie felgi

Felgi aluminiowe są popularnym wyborem wielu kierowców, ponieważ są lekkie, estetyczne i pozytywnie wpływają na właściwości jezdne kół. Niestety, nawet najbardziej wytrzymałe felgi aluminiowe mogą ulec uszkodzeniom, takim jak wgniecenie czy zarysowanie. W takich przypadkach wiele osób zastanawia się, czy warto poddać je prostowaniu, czy też lepiej od razu wymienić na nowe. Wyjaśniamy!

Na czym polega prostowanie felg aluminiowych?

Prostowanie felg aluminiowych to proces polegający na przywróceniu ich pierwotnego kształtu za pomocą specjalistycznego sprzętu i technik. Mogą to zrobić tylko doświadczeni wulkanizatorzy. Praca ta wymaga bowiem precyzji i wiedzy na temat materiałów oraz najlepszych technik naprawczych.

Czy zawsze można wyprostować felgi?

Niestety, choć prostowanie felg jest tanią i skuteczną opcją naprawiania uszkodzeń, to nie wszystkie uszkodzenia nadają się do usunięcia w ten sposób. Zwykle można prostować wgniecenia, wypaczenia czy zarysowania o niewielkiej głębokości. Jeśli uszkodzenie jest zbyt poważne lub dotyczy obszaru z dużym obciążeniem, najlepszym rozwiązaniem może być wymiana felgi. Tak samo, jeśli do deformacji doszło na osi pionowej. W każdej z tych sytuacji wskazana jest wymiana felgi na nową, celem poprawienia komfortu i bezpieczeństwa jazdy autem.

Prostować czy wymieniać? Oto, co należy wziąć pod uwagę

Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad prostowaniem felg aluminiowych.

Przede wszystkim prostowanie może być tańszą opcją w porównaniu z zakupem nowych felg, szczególnie jeśli mamy do czynienia z drogimi modelami lub złożonymi wzorami, fakturami. Po drugie, oryginalne felgi często lepiej pasują do stylu samochodu i mogą wpływać na jego estetykę. Również wtedy, gdy myślisz o przyszłej odsprzedaży auta po jak najlepszej cenie, warto zachować markowe podzespoły (jeśli tylko jest taka opcja).

Nie wiesz, którą opcję wybrać? Zaufaj wulkanizatorowi, który obejrzy i dokładnie oceni stan felgi i możliwości jej naprawy. Niektóre uszkodzenia są trudne do naprawienia lub źle wpływają na wytrzymałość i design felgi.

Jak przebiega prostowanie felg? Czy warto?

Ostateczna decyzja, czy warto prostować felgi aluminiowe, zależy od Ciebie. Porównaj kosz regeneracji i serwisu a zakupu nowych części. Zastanów się, czy znajdziesz wysokiej jakości zamienniki i jak będą one pasowały do pojazdu pod kątem koloru, stylu. Jeśli zdecydujesz się na prostowanie felg aluminiowych, zleć to doświadczonemu specjaliście. To mechanik-wulkanizator, który dysponuje odpowiednimi urządzeniami, tj. prostownikami felg. Mogą one mieć napęd elektryczny lub manualny, a dodatkowo też tokarkę, polerkę lub wyrównywarkę przeznaczoną do bieżnika. Oddziałując na wygiętą część, tłoki i nakładki powoli prostują ją. Nie trwa to długo, ale wymaga wyjątkowej precyzji.

Call Now Button