Czy warto kupić używane opony?

felga
Ile kosztuje prostowanie felgi aluminiowej?
31 maja 2023
nowe opony promocje
Jak zadbać o swoje opony, aby wydłużyć ich żywotność?
25 września 2023
Pokaż wszystkie
stos opon

Utrzymanie samochodu kosztuje, nic więc dziwnego, że w poszukiwaniu oszczędności rozważamy zakupienie części używanych. Zazwyczaj nie ma w tym nic złego, jeśli podzespoły pochodzą z zaufanego źródła i są w pełni sprawne. A co z oponami? Te narażone są na spore zużycie w wyniku intensywnej eksploatacji. Czy używane będą nadawały się do ponownego wykorzystania? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Zalety kupowania używanych opon

Za kupowanie używanych opon przemawia ich cena – jest znaczeni niższa niż w przypadku produktów nowych, fabrycznie zapakowanych i oryginalnych. Różnica sięga nierzadko nawet 50%, zatem oszczędność jest mocno odczuwalna i dla wielu osób ten ekonomiczny akcent przeważa przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Warto jednak pamiętać, że niższa cena może być wynikiem starszego wieku opony lub zużytego bieżnika. I wtedy już rodzi się pytanie, czy warto?

Na pewno zawsze warto obejrzeć opony przed kupieniem. Może się bowiem zdarzyć tak, że ktoś sprzedaje teoretycznie używane opony, podczas gdy wcześniej nie były one użytkowane, bo np. nie pasowały do auta. Chcąc się ich pozbyć, sprzedawca obniża cenę – dla Ciebie jest to faktycznie kusząca okazja. Oszczędzasz, ale nie kosztem jakości i bezpieczeństwa.

Jakość używanych opon – to musisz sprawdzić

Jakość używanych opon powinna być dla Ciebie najważniejsza, dlatego przed zakupem warto dokładnie zbadać ich stan techniczny, aby sprawdzić, czy nie mają widocznych uszkodzeń, takich jak pęknięcia, przebicia lub wgniecenia.

Istotny jest też stopień zużycia bieżnika, jego głębokość. To ma wpływ na przyczepność do podłoża i drogę hamowania, zwiększa nawet zużycie paliwa, dlatego mocniej wytarta opona nie sprawdzi się do jazdy i nie powinieneś jej kupować.

Historia opon – ile mają lat, czy były serwisowane lub brały udział w wypadku?

Zapytaj sprzedawcę o historię opon – niestety, zazwyczaj jest to jedyne źródło informacji o tym, jak długo były użytkowane, jak często były rotowane, czy były przechowywane w odpowiednich warunkach (temperatura i wilgotność). Starzenie się opon może wpływać na ich wytrzymałość i właściwości jezdne – maksymalnie 10-letnie opony trzeba wymieniać już na nowe. Jeśli nie jesteśmy pewni historii opon, a ich stan techniczny i wizualny wzbudza zastrzeżenia, bezpieczniej jest zainwestować w nowe.

Oceń, jakie masz potrzeby i preferencje

Oceń, jakie jest Twoje indywidualne zapotrzebowanie i preferencje względem opon samochodowych – ich jakości i wyglądu. Jeśli wolimy mieć pewność, co do jakości i bezpieczeństwa, lepszym wyborem okaże się zakup nowych opon. Dla niektórych kierowców, którzy nie jeżdżą dużo lub potrzebują tylko tymczasowych opon, używane elementy mogą być wystarczające.

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto zainwestować w używane opony, zwłaszcza gdy stoją przed koniecznością wymiany opon w swoim samochodzie. Wybór między nowymi a używanymi oponami może być trudny, ponieważ obie opcje mają swoje zalety i wady. Jak widzisz, czasem jest to dobra decyzja – jednak kupuj zawsze w zaufanym źródle. W przeciwnym razie postaw na opony nowe, objęte gwarancją producenta i idealnie pasujące do Twojego pojazdu.

Call Now Button